Zlatan Ibrahimovic, show total în derby-ul Inter – Milan! Suedezul, în formă maximă după ce a învins coronavirusul. A reușit dubla, dar a ratat și un penalty

header image

Zlatan Ibrahimovic a trecut repede peste infecția cu noul coronavirus! În formă maximă, suedezul a demonstrat de ce este în stare în prima repriză a derby-ului Inter – Milan.

La pauză, Milan a condus-o pe Inter cu 2-1, după ce Ibrahimovic a făcut spectacol în doar 16 minute, izbutind o dublă.

Zlatan Ibrahimovic, dublă și penalty ratat în derby-ul Inter – Milan

Titular după ce „a învins” COVID-19, Zlatan a ratat un penalty în minutul 12, însă a fost pe fază și a reușit să înscrie după ce balonul a fost respins în față de Handanovic.

În minutul 16, Zlatan a marcat fără probleme din centrarea lui Leao, iar Milan conducea cu 2-0. Pentru prima oară din 1973 încoace, Milan a ajuns la 24 de meciuri consecutive cu gol marcat în Serie A.

Finalul reprizei a aparținut însă lui Inter, care a fost aproape chiar să egaleze, după ce belgianul Lukaku a redus din diferență în minutul 29.

Milan o va întâlni joi pe Celtic, în prima etapă a grupelor Europa League. Campioana Scoției a pierdut pe teren propriu derby-ul cu Rangers, echipa lui Ianis Hagi, scor 0-2.

De cealaltă parte, Inter se pregătește de Liga Campionilor: echipa lui Antonio Conte are meci cu nemții de la Monchengladbach.