România, forcing pe finalul reprizei cu Austria! Trei ocazii în doar patru minute pentru echipa lui Mirel Rădoi

header image

România a dat semne că a trecut peste o perioadă mai grea, după ce a ratat și calificarea la Campionatul European, iar tricolorii n-au jucat rău cu Austria, în Liga Națiunilor, ba chiar au ratat ocazii mari pe finalul reprizei de la Ploiești.

În doar patru minute, echipa noastră a fost de trei ori aproape să înscrie, însă jucătorii noștri n-au fost inspirați la finalizare. România – Austria se joacă în al patrulea meci din Grupa 1, Divizia B, din Liga Națiunilor, iar „tricolorii” lui Mirel Rădoi speră să spele rușinea de la Oslo, acolo unde au fost învinși de Norvegia, scor 4-0.

România, aproape de gol cu Austria! Trei ocazii în doar patru minute

În ultimele minute ale primei reprize, România a avut trei ocazii, punând presiune pe apărarea Austriei, care a cedat de trei ori la Klagenfurt, în victoria surprinzătoare obținută de echipa noastră, scor 3-2.

În minutul 40, Bancu a ales să nu-i paseze lui Alibec și a trimis departe de poarta adversă.

Apoi, Maxim le-a dat și el emoții austriecilor cu un șut periculos, iar Alibec a pus și el în pericol poarta adversă, cu o execuție bună la colțul scurt.

Partida dintre România și Austria este condusă de o brigadă din Polonia. Daniel Stefanski (43 de ani) este centralul meciului de pe „Ilie Oană”, iar acesta este ajutat de asistenții Marcin Boniek și Dawid Igor Golis, precum și de Damian Sywestrzak, din postura de al patrulea oficial.

România – Austria | Echipele de start

ROMÂNIA: Tătărușanu – Bălașa, Burcă, Toșca, Bancu – Maxim, Marin, Stanciu – Deac, Alibec, Mitriță

Rezerve: Niță, Lazar – Crețu, Manea, Cicâldău, Pușcaș, Keșeru, Hagi, Iancu, Camora

Selecționer: Mirel Rădoi

AUSTRIA: Pervan – Lainer, Dragovic, Hinteregger, Alaba – Schopf, Ilsanker, Baumgartlinger, Baumgartner – Gregoritsch, Schlager

Rezerve: Lindner, Siebenhandl – Schaub, Posch, Grbic, Kalajdzic, Grillitsch, Ranftl, Trimmel, Holzhauser, Onisiwo, Monschein

Selecționer: Franco Foda

austria austria-romania mirel radoi Romania ocazii Romania Radoi