OFICIAL! Eric de Oliveira, out de la FC Voluntari! Anunţul ilfovenilor

header image

FC Voluntari s-a despărțit de cel mai bun marcator străin din Liga 1. Brazilianul pleacă de la echipa ilfoveană după un an de zile. Echipa lui Bogdan Andone a făcut anunțul vineri, 8 ianuarie.

FC Voluntari are parte de o iarnă agitată. După plecarea lui Mihai Teja, ilfovenii l-au numit pe Bogdan Andone la cârma echipei, care s-a despărțit în pauza competițională și de Adi Popa și Pablo de Lucas.

Ultimul nume pe lista plecărilor este brazilianul Eric. Mijlocașul a fost afectat în ultima vreme de probleme de sănătate.

Eric de Oliveira, out de la FC Voluntari! Anunţul ilfovenilor

Despărțirea de Eric a fost anunțată de Voluntari pe pagina de facebook:

„FC Voluntari anunță încetarea raporturilor contractuale cu jucătorul Eric de Oliveira.

Despărțirea dintre cele două părți a survenit astăzi și s-a produs pe cale amiabilă.

Jucătorul brazilian, în vârstă de 35 de ani, a devenit cel mai bun marcator străin din istoria Ligii 1 în tricoul echipei noastre, marcând golul cu numărul 65 pe prima scenă a fotbalului românesc în partida cu FC Hermannstadt din data de 22.02.2020.

Eric de Oliveira a sosit la clubul nostru în ianuarie 2020 și a evoluat în 17 partide, reușind să înscrie de 2 ori.â

Clubul nostru îi mulțumește pentru munca depusă în tricoul FC Voluntari și îi dorește mult succes în carieră!”, se arată pe pagina clubului.

Bogdan Andone a anunțat de luni că există posibilitatea întreruperii contractului.

„Eric a avut o problemă înainte și nu am reușit să mă văd cu el. Clubul discută cu el, nu știu exact când va reveni pe teren sau când va putea începe antrenamentele, așa că e o situație puțin similară cu cea a lui Adi Popa, vom vedea ce va fi.

Există și această posibilitate (n.r – să rezilieze contractul), acum să vedem ce spune și doctorul, cât de lungă va fi această perioadă. Jucăm peste o săptămână și avem nevoie de toți jucătorii valizi„, declarat Bogdan Andone

adi popa bogdan andone eric de oliveira fc voluntari mihai teja