Obiectivul celor de la CSM București a fost dezvăluit: „20 la sută din delegația României la Tokyo să fie de la clubul nostru”| VIDEO EXCLUSIV ProSport LIVE


Gabi Szabo (45 de ani), președinte la CSM București, a dezvăluit care este strategia clubului bucureștean vizavi de Olimpiadă. Un obiectiv îndrăzneț, admite fosta mare atletă.

Fosta mare sportivă a rememorat momente importante din carieră, dar s-a arătat dezgustată de atacurile venite în ultima perioadă la adresa ei.

De asemenea, Gabi Szabo a recunoscut că a primit o diplomă importantă de la Sebastian Coe, președintele World Athletics.

Obiectivul celor de la CSM București a fost dezvăluit: „20 la sută din delegația României la Tokyo să fie de la clubul nostru”

„Strategia clubului e ca 20 la sută din delegația României de la JO de la Tokyo să fie de la CSM București. Muncim mult în această direcție. A fost cumplit pentru sportivi cu aceste amânări. Aveau programat mulți că se retrag după JO din 2020. Eu m-am retras în februarie 2004, în urma analizelor medicale care îmi spuneau că rezervele mele de energie sunt epuizate. Era o lupta intre minte și corp la mine, am luat decizia cu mintea.

Când am pășit prima oara la lot, în 1991, primul lucru care ți se spune e că JO sunt cea mai importanta competiție. Mondiale, CE, pot fi la doi ani, dar JO sunt la 4 ani. Atunci se făcea strategia cum ajungem să câștigam medalie la JO, astăzi important e să participăm. Noi nu concepeam așa ceva, să nu fim pe podium”, a declarat Gabi Szabo într-un interviu pentru ProSport.

„În 2000 m-am retras din Satul Olimpic, am avut închiriat ceva lângă stadion. Managerul meu mi-a spus să fiu atentă la Sonia O’Sullivan. M-am pregătit 8 ani pentru a căștiga titlul olimpic. A fost o descătușare. Am 11 titluri mondiale în spate. imaginați-vă ce înseamnă asta, în probe diferite, distanțe diferite. Am cea mai bună clasare pe cros la nivel de juniori? Locul 4 la CM de la Budapesta. Ce atletă din România se poate lăuda cu asemenea carieră?

Foarte puține, Iolanda Balaș Soter. Zilele trecute am primit din partea lui Sebastian Coe o diplomă de merit pentru dezvoltarea atletismului mondial. Străinii ne apreciază munca pe care o facem, iar în Romania, la 12 noaptea, de Revelion, să citesc aceste epitete m-au întristat.

Totul e la avocat. Nu pot să accept așa ceva. În România nu am mai citit asemenea epitete pentru o persoanî cu asemenea CV în spate. Cățea, că mănânc jar, că am nevoie de psihiatru”, s-a arătat oripilată Gabi Szabo.

analiza csm bucuresti gabi szabo Olimpiada de la Tokyo sebastian coe