Liga 2, etapa 8 | Șase meciuri încep de la ora 11:00, partida zilei are loc la Constanța, de la ora 12:00. Liderul stă în această rundă


Etapa a 8-a a Ligii 2 trebuia să înceapă de joi, cu meciul dintre Rapid și CS Mioveni, însă, din cauza rezultatelor multiple pozitive cu COVID-19 descoperite în lotul giuleștenilor, partida a fost reprogramată pentru ziua de 29 octombrie. Astfel, runda a debutat vineri seară, cu jocul dintre Universitatea Cluj și Concordia Chiajna, încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce ilfovenii au condus pe Cluj Arena.

Sâmbătă, de la ora 11:00, sunt programate nu mai puțin de șase meciuri, care se dispută la Reșița, Timișoara (Electrica), Miercurea Ciuc, Călărași, Târgu Jiu și Slatina. Metaloglobus, ca ocupantă a locului 3, este cea mai bine poziționată echipă care joacă într-unul dintre aceste partide de dimineață. Bucureștinii au deplasare la Ripensia.

Și tot sâmbătă, de la ora 12:00, se dispută meciul zilei, la Constanța. Farul o întâlnește pe Turris Oltul Turnu Măgurele.

Duminică e programat un singur joc, de la ora 14:30, Fotbal Comuna Recea – Petrolul Ploiești, iar etapa urmează să se încheie tocmai pe 29 octombrie, atunci când a fost reprogramat Rapid – CS Mioveni.

Pandurii rămâne ciuca bătăilor, ”FC U” Craiova se menține în fruntea Ligii 2

După primele șapte etape și meciul de ieri dintre ”U” Cluj și Concordia Chiajna, podiumul Ligii 2 este ocupat de U Craiova 1948 SA (17 puncte), ”U” Cluj (14 puncte) și Metaloglobus (13 puncte). Rapid are și ea 13 puncte, dar e pe poziția a 4-a, din cauza golaverajului mai slab.

În partea inferioară a clasamentului, Pandurii Târgu Jiu e în continuare singura echipă fără niciun punct acumulat, altfel că nu are cum să nu fie pe ultimul loc, 21. Cu câte trei puncte au rămas Aerostar Bacău și CSM Slatina.

Desfășurarea LIVE-TEXT a tuturor meciurilor din campionatul Liga 2 o poți urmări doar pe Liga2.ro, singurul site național care promovează fotbalul din ligile inferioare.

Programul etapei 8 a Ligii 2 și rezultatele meciurilor:

sâmbătă, 17 octombrie 2020, ora 11:00

RIPENSIA TIMIȘOARA – METALOGLOBUS BUCUREŞTI

Stadion: Electrica (Timişoara – Timiş);
Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); Asistenți: Ovidiu Timar (Oradea) și Ramona Doriana Udrea (Târgu Jiu); Rezervă: Rareș George Vidican (Satu Mare); Observatori: Fevronia Ion (Craiova) și Viorel Lolea (Reşiţa).

VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA

Stadion: Municipal (Târgu Jiu – Gorj);
Arbitru: Mircea Ardelean (Arad); Asistenți: Mihai Marian Ionescu și Nicușor Marin (ambii din Suseni – Argeş); Rezervă: Eduard Belega (Câmpulung Muscel); Observatori: Cristina Babadac (Alexandria) și Antonie Burtea (Reşiţa).

CSM SLATINA – AEROSTAR BACĂU

Stadion: 1 Mai (Slatina – Olt);
Arbitru: Robert Avram (Piteşti); Asistenți: Cosmin Vatamanu (Bucureşti) și Alexandru Filip (Constanţa); Rezervă: Cristian Georgescu (Bucureşti); Observatori: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) și Dorinel Dincă (Călăraşi).

CSM REȘIȚA – PANDURII TÂRGU JIU

Stadion: ”Mircea Chivu” (Reşiţa – Caraş Severin);
Arbitru: Ionela Alina Peşu (Craiova); Asistenți: Casian Băla (Arad) și Răzvan Claudiu Tudor (Craiova); Rezervă: Claudiu Andrei Filip (Craiova); Asistenți: Iulian Spătaru (Timişoara) și Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin).

FK CSIKSZEREDA – UNIREA SLOBOZIA

Stadion: Municipal (Miercurea Ciuc – Harghita);
Arbitru: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea); Asistenți: Daniel Hulubei (Vaslui) și Ștefan Dumitrache (Palanca – Prahova); Rezervă: Cristian Antonio Pașcu (Sibiu); Observatori: Gheorghe Mihalache (Buzău) și Adrian Petre (Buzău).

DUNĂREA CĂLĂRAŞI – SCM GLORIA BUZĂU

Stadion: Complex Municipal Dunărea – Teren 1 ”Ion Comșa” (Călăraşi);
Arbitru: Adrian Illyeş (Ploieşti); Asistenți: Doru Zamfir (Slatina) și Bianca Florea (Ploieşti); Rezervă: Ionuț Constantinescu (Galaţi); Observatori: Lucian Măiereanu (Braşov) și Nicolae Nuţă (Ploieşti).

U CRAIOVA 1948 SA stă.

sâmbătă, 17 octombrie 2020, ora 12:00

FARUL CONSTANŢA – TURRIS OLTUL TURNU MĂGURELE

Stadion: Farul (Constanţa);
Arbitru: Mihai Amorăriței (Câmpina); Asistenți: Iulian Cătălin Brînză și Mihăiță Adrian Noroc (ambii din Botoşani); Rezervă: Vasile Buzea (Bucureşti); Observatori: Ion Olteanu (Bucureşti) și Petre Badea (Tulcea).

duminică, 18 octombrie 2020, ora 14:30

FOTBAL COMUNA RECEA – PETROLUL PLOIEŞTI

Stadion: Recea Central (Recea – Maramureş);
Arbitru: ; Asistenți: ; Rezervă: ; Observatori: .

COMENTARIUL LIVE

joi, 29 octombrie 2020

RAPID – CS MIOVENI

Stadion: ;
Arbitru: ; Asistenți: ; Rezervă: ; Observatori: .

COMENTARIUL LIVE

vineri, 16 octombrie 2020, ora 18:00

UNIVERSITATEA CLUJ – CONCORDIA CHIAJNA 1-1

Stadion: Cluj Arena (Cluj-Napoca – Cluj);
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); Asistenți: Romică Bîrdeş (Piteşti) și Cristian Daniel Ilinca (Craiova); Rezervă: Vladimir Andrei Nagy (Măhăceni – Alba); Observatori: Constantin Gheorghe (Suceava) și Teodor Biriş (Hunedoara).

COMENTARIUL LIVE

Min 72 1-1 Barbu pasează din stânga în diagonală, în careu, mingea e și ușor deviată și e preluată cu pieptul în față de Denis Mâneran, care e ținut larg de Oanea, și împinge balonul din 10 metri la colțul lung, pe jos
Min 52 0-1 Pasă lungă din defensiva Chiajnei în flancul drept, Nsiah pătrunde în careul și dă din prima cu călcâiul înapoi, la Azdren Llullaku, care preia în centru, îl are în față de Tamaș, dar trage plasat din 12 metri pe lângă fundaș, la colțul lung, fără șanse pentru Muțiu

clasament liga 2 comentariu live liga 2 2020/2021 liga 2 etapa 8 live text liga 2 meci liga 2 meciuri liga 2 rezultate etapa 8 liga 2 rezultate liga 2