Liga 1: FC Voluntari – Astra Giurgiu » Pe „Anghel Iordănescu” atacăm profitul și la cota 2.20!

header image

Astăzi de la ora 17:30, FC Voluntari se va duela cu Astra, partida urmând a conta pentru runda 21 a acestui sezon regular.

Duelul de pe „Anghel Iordănescu” prinde cele două formații vecine de clasament, giurgiuvenii fiind pe locul 13 cu 19 puncte, în timp ce ilfovenii sunt pe 14, la două lungimi în spate.

Trupa lui Bogdan Andone vine după o remiză nesperată la Sf. Gheorghe cu Sepsi, scor 2-2, salvând un punct după ce au fost conduși la pauză cu 2-0. Tot după un rezultat de egalitate vine și Astra, care a terminat cu scorul de 1-1 duelul de la Giurgiu cu Viitorul Constanța, Budescu & co revenind după de au fost la rândul lor conduși la pauză cu 1-0.

FC Voluntari și Astra, fără succes în 2021!

Giurgiuvenii au uitat să mai câștige în Liga 1, fiind fără victorie în acest an. Budescu & co au cedat în 2021 la o diferență de trei goluri în deplasările cu FCSB (3-0) și Sepsi (4-1) și au terminat nedecis cu Universitatea și Viitorul pe teren propriu și CFR Cluj în deplasare, 1-1 fiind scorul în cele trei partide. Mult mai groaznică e situația ilfovenilor care sunt fără victorie în Liga 1 de pe 7 noiembrie 2020, de la acel 4-0 de pe „Anghel Iordănescu” cu „lanterna” Poli Iași.

Având în vedere această perioadă fără succes în campionat, victoria poate reprezenta o adevărată gură de oxigen pentru oricare din cele două formații în perspectiva luptei pentru salvarea de la retrogradare. Acesta este și motivul pentru care ne așteptăm la un meci animat în care atât elevii lui Bogdan Andone cât și cei ai lui Eugen Neagoe, să forțeze victoria.

Ponturi: FC Voluntari – Astra Giurgiu