Ioan Turc, primarul oraşului Bistriţa, s-a infectat cu COVID-19

header image

Ioan Turc, primarul oraşului Bistriţa a anunţat că are Covid 19. După ce a aflat rezultatul testului, el s-a izolat la domiciliu. Edilul şef a renunţat temporar la o parte din responsabilităţi, dar va continua să lucreze de acasă.

Ioan Turc, primarul oraşului Bistriţa, a anunţat pe Facebook că s-a infectat cu virusul SARS CoV-2. El a dezvăluit că în noaptea de joi spre vineri a avut simptomele Covid 19 şi vineri s-a testat, rezultatul fiind pozitiv. Ca urmare, edilul şef s-a izolat la domiciliu, de unde va continua să lucreze.

Totuşi, ca o măsură de prevedere, Turc a distribuit o parte dintre responsabilităţile funcţiei de primar.

„Deoarece astă-noapte am prezentat simptome, azi m-am testat pentru noul coronavirus, iar rezultatul este pozitiv. Prin urmare, mă voi izola la domiciliu pentru 14 zile. Voi delega sarcini, dar voi fi şi în regim de telemuncă, urmârind modul în care sunt realizate obiectivele Primăriei Bistriţa. Deşi au existat mulţi angajaţi infectaţi cu SARS-CoV-2 în ultima perioadă, activitatea în folosul cetăţenilor trebuie să continue în condiţii cât mai aproape de normalitate”,a scris, pe Facebook, Ioan Turc, primarul oraşului Bistriţa.

Bilanț Coronavirus: Iar este număr uriaș de noi cazuri de COVID / 160 de persoane au murit în 24 de ore

Până astăzi, 20 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 403.123 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

278.676 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.272 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba86561706,2
2.Arad95682005,67
3.Argeș112002584,28
4.Bacău114622192,64
5.Bihor121412765,29
6.Bistrița-Năsăud50041144,2
7.Botoșani51721062,61
8.Brașov155742616,3
9.Brăila48551043,05
10.Buzău57791422,5
11.Caraș-Severin4143852,86
12.Călărași3413993,11
13.Cluj182095207,31
14.Constanța128614566,13
15.Covasna3596653,26
16.Dâmbovița98172063,34
17.Dolj106493223,33
18.Galați86761562,38
19.Giurgiu32431262,35
20.Gorj3977601,81
21.Harghita4293652,09
22.Hunedoara73782083,42
23.Ialomița3705553,29
24.Iași166923142,93
25.Ilfov121074467,89
26.Maramureș74311483,21
27.Mehedinți3368612,83
28.Mureș103933614,96
29.Neamț85421172,5
30.Olt62051621,8
31.Prahova163152774,22
32.Satu Mare44181664,87
33.Sălaj5035975,06
34.Sibiu118463948,9
35.Suceava120361342,16
36.Teleorman47961002,84
37.Timiș165293115,99
38.Tulcea2867893,07
39.Vaslui6788931,98
40.Vâlcea7146902,81
41.Vrancea4761951,79
42.Mun. București5601514125,79
43.Cazuri noi nealocate pe județe6462*132
TOTAL403.1239.272
bistrita infectat cu coronavirus ioan turc primar