GÂNDUL LIVE. Nu mai sunt locuri la ATI în București. Pacienții cu COVID-19, duși cu avionul în unități medicale din Moldova


Situația este din ce în ce mai gravă în spitalele din București. Secțiile de terapie intensivă sunt pline, motiv pentru care bolnavii de COVID sunt transportați în alte orașe din țară.

Cinci pacienți de la Spitalele Universitar și Bagdasar au fost mutați în unități medicale din Moldova. Este vorba de patru bărbați și o femeie care inițial erau internați la Spitalele Universitar și Bagdasar din București.

Pentru că starea de sănătate a oamenilor s-a agravat, iar în București nu s-a găsit niciun loc liber la terapie intensivă, pacienții au fost transportați cu avionul către spitalele din Bacău și Iași. Unul dintre bolnavi a fost lăsat la Bacău, iar ceilalți patru au fost duși spre Iași.

De acolo, o persoană a fost preluată cu ambulanța și dusă la Botoșani, doi la spitalul modular de la Lețcani, iar unul la spitalul de neurochirugie din Iași.

Bolnavii au fost transportați cu avionul Spartan al Forțelor Aeriene Române.

Reprezentanții Armatei au anunțat că alți 10 bolnavi aflați în stare gravă, pentru care nu sunt locuri în Capitală, vor fi duși cu avionul în alte județe.

Bilanț Coronavirus: Iar este număr uriaș de noi cazuri de COVID / 160 de persoane au murit în 24 de ore

Până astăzi, 20 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 403.123 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

278.676 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.272 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba86561706,2
2.Arad95682005,67
3.Argeș112002584,28
4.Bacău114622192,64
5.Bihor121412765,29
6.Bistrița-Năsăud50041144,2
7.Botoșani51721062,61
8.Brașov155742616,3
9.Brăila48551043,05
10.Buzău57791422,5
11.Caraș-Severin4143852,86
12.Călărași3413993,11
13.Cluj182095207,31
14.Constanța128614566,13
15.Covasna3596653,26
16.Dâmbovița98172063,34
17.Dolj106493223,33
18.Galați86761562,38
19.Giurgiu32431262,35
20.Gorj3977601,81
21.Harghita4293652,09
22.Hunedoara73782083,42
23.Ialomița3705553,29
24.Iași166923142,93
25.Ilfov121074467,89
26.Maramureș74311483,21
27.Mehedinți3368612,83
28.Mureș103933614,96
29.Neamț85421172,5
30.Olt62051621,8
31.Prahova163152774,22
32.Satu Mare44181664,87
33.Sălaj5035975,06
34.Sibiu118463948,9
35.Suceava120361342,16
36.Teleorman47961002,84
37.Timiș165293115,99
38.Tulcea2867893,07
39.Vaslui6788931,98
40.Vâlcea7146902,81
41.Vrancea4761951,79
42.Mun. București5601514125,79
43.Cazuri noi nealocate pe județe6462*132
TOTAL403.1239.272
avion bolnavi covid-19 bucuresti locuri ATI moldova ocupate pacienti coronavirus transport