Dumitru Dragomir nu e mulțumit după calificarea României: „Ar fi trebuit să-i decimăm, să le dăm 4-5 goluri!” | EXCLUSIV ProSport Live

header image

România U21 merge din nou la Campionatul European, dar Dumitru Dragomir tot nu e mulțumit. Fostul președinte al LPF crede că nordicii ar fi trebuit umiliți la Ploiești, mai ales după ce au rămas cu un om mai puțin pe teren.

Dragomir se aștepta la o victoria clară a echipei lui Adrian Mutu și crede că România „ar fi trebuit să marcheze 4-5 goluri”.

La Ploiești, România U21 a remizat cu Danemarca U21 (1-1), LIVE TEXT pe prosport.ro.Rezultatul de egalitate a fost suficient pentru calificarea echipei noastre la Euro.

Dumitru Dragomir, după ce România a ajuns iar la Euro: „Ar fi trebuit să-i decimăm, să le dăm 4-5 goluri!”

„Nu mi-au plăcut ultimele 20 de minute din meci! Interesul scuză mijloacele. Au prins o calificare, sunt de felicitat! Mutu nu-și pierde cumpătul, se face antrenor bun. Ar fi trebuit să le dăm 4-5 goluri, rețineți ce vă spun. Dacă n-ar fi conservat rezultatul, oricum le dădeam 3-4. Echipa noastră putea să-i decimeze, dar au ținut de rezultat”, a spus Dumitru Dragomir, la ProSport Live.

ROMÂNIA – DANEMARCA 1-1. CLASAMENTUL LOCURILOR SECUNDE

1. Elveția – 21 puncte

2. Portugalia – 18 puncte

3. Polonia – 14 puncte

4. Croația – 14 puncte

5. România – 14 puncte

6. Belgia – 13 puncte

7. Austria – 12 puncte

8. Islanda – 12 puncte

9. Macedonia – 9 puncte

Tragerea la sorți pentru Euro U21 e pe 10 decembrie

Faza grupelor din cadrul Campionatului European de anul viitor se va desfășura în perioada 24 – 31 martie. Primele două clasate din fiecare grupă vor obține calificarea în sferturile de finală, programate la două luni de la încheierea fazei grupelor.

Fazele finale, eliminatorii, ale turneului final al Campionatului European se vor desfășura între 31 mai și 6 iunie.

Tragerea la sorți pentru stabilirea grupelor Euro U21 va fi organizată pe 10 decembrie, la Nyom.

adrian mutu dragomir dumitru dragomir romania danemarca romania mutu