Diego Simeone, prima victorie în campionat în fața lui Leo Messi. Derby-ul Atletico – FC Barcelona a fost decis de gafa lui Ter Stegen. Pique a părăsit terenul în lacrimi

header image

Atletico – FC Barcelona a fost meciul zilei în Europa. Echipa gazdă a câștigat după o partidă cu multe faze spectaculoase, dar și cu un moment emoționant. Gerard Pique s-a accidentat și a părăsit terenul în lacrimi. Gazdele au câștigat cu 1-0. Carrasco a înscris după o greșeală uriașă a portarului Ter Stegen.

Multe nume grele au absentat de la duelul de pe „Wanda Metropolitano”. Luis Suarez este infectat cu noul coronavirus și a ratat o întâlnire delicată cu foștii colegi. Nici Ansu Fati nu a putut să joace Jucătorii lui FC Barcelona au intrat pe teren cu tricouri pe care era imprimat un mesaj de susținere pentru colegul lor: „Ansu. Echipa ta, puterea ta”.

Fotbalistul a fost externat și va începe perioada de recuperare, dar nu va intra pe teren mai devreme de luna februarie. Partida avut parte și de un alt moment emoționant. Gerard Pique s-a accidentat și a ieșit în lacrimi de pe teren.

Ocazia lui Messi, transversala lui Llorente și greșeala lui Ter Stegen

Atletico s-a prezentat la meciul cu FC Barcelona după patru victorii consecutive, în vreme ce echipa lui Ronald Koeman se afla pe locul 8. Tensiunea din tabăra catalanilor s-a văzut pe tot parcursul meciului. Leo Messi a fost și el marcat de situația de la echipă și a ratat o ocazie foarte mare în minutul 41. Starul argentinian a rămas singur cu Oblak, dar nu a reușit să-l învingă.

Echipa lui Diego Simeone a dat lovitura după o gafă a lui Ter Stegen. Portarul german a ieșit mult dintre buturi, iar Carrasco a trimis mingea în poartă de la 40 de metri. Gazdele au mai ratat o ocazie mare în minutul 12 când Llorente a lovit transversală porții lui Ter Stegen.

ECHIPE DE START:

Atletico Madrid: Oblak – Trippier, Savic, Gimenez, Hermoso – Llorente, Koke, Saul, Carrasco – Joao Felix, Correa
FC Barcelona: Ter Stegen – Roberto, Pique, Lenglet, Alba – Pjanic, de Jong – Dembele, Messi, Pedri – Griezmann