Decizie fără precedent! Pacienții cu COVID în stare gravă din București, transportați cu avion militar în alte orașe, pentru că nu mai au loc în Capitală / R. Arafat, pentru Gândul.ro: „Este vorba de 10 pacienți”

header image

Ministerul Apărării Naţionale pregăteşte joi un zbor pentru transportarea, cu o aeronavă militară, a unor pacienţi COVID care nu mai au locuri în Bucureşti!

Transportul se va face din Baza 90 din Otopeni.

Conform sursei citate, pacienţii din prima cursă a aeronavei C 27J Spartan vor fi preluaţi de pe aeroporturile Bacău şi Iaşi.

Raed Arafat: „Situația se schimbă de la o oră la alta”

Vor fi două transporturi, 5 pacienți vor merge către zona Moldovei, iar alți 5 pacienți vor fi transportați către Vest, respectiv la Timișoara. Este o situație de moment. Asta este situația la această oră. Totul este în dinamică, apar pacienți și dispar, am spus asta de mai multe ori. Situația se schimbă de la o oră la alta” a declarat Raed Arafat pentru Gândul.ro.

Până astăzi, 19 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 393.851 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 269.590 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 10.108 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

10.108 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba84862036,21
2.Arad93682185,79
3.Argeș109424464,19
4.Bacău112432222,57
5.Bihor118652865,8
6.Bistrița-Năsăud48901104,25
7.Botoșani50661272,58
8.Brașov153132216,4
9.Brăila47511172,92
10.Buzău5637942,45
11.Caraș-Severin4058872,84
12.Călărași33141592,82
13.Cluj176897347,64
14.Constanța124054845,97
15.Covasna3531973,32
16.Dâmbovița96112353,36
17.Dolj103271703,53
18.Galați85201912,34
19.Giurgiu31171492,28
20.Gorj3917411,82
21.Harghita4228762,13
22.Hunedoara71702082,99
23.Ialomița36501143,37
24.Iași163784092,96
25.Ilfov116614416,78
26.Maramureș72831323,79
27.Mehedinți33071122,89
28.Mureș100324014,89
29.Neamț84252022,47
30.Olt60431671,74
31.Prahova160384244,26
32.Satu Mare42521614,83
33.Sălaj49381135,36
34.Sibiu114523619,06
35.Suceava119021342,17
36.Teleorman4696942,8
37.Timiș162183636,33
38.Tulcea2778922,92
39.Vaslui66951011,98
40.Vâlcea7056922,71
41.Vrancea4666561,79
42.Mun. București5460314735,66
43.Cazuri noi nealocate pe județe6330*-9
TOTAL393.85110.108

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

avion spartan baza 90 mapn coronavirus covid pandemie