Dan Petrescu n-a semnat cu Kayserispor, dar clubul l-a anunțat oficial! Turcii au aflat totul: „Asta a fost problema!”

header image

Dan Petrescu este deja oficial antrenorul lui Kayserispor, după anunțul făcut de turci, însă românul va semna abia luni contractul.

Jurnaliștii de la „Ender Haber” l-au surprins pe Petrescu la aeroport, imediat după ce a ajuns în Turcia. Sursa citată a aflat și de ce a întârziat Petrescu la Kayseri: românul a avut probleme cu pașaportul.

Kayserispor a anunțat încă de luni seara că Dan Petrescu este noul antrenor al formației, însă clubul a șters imediat anunțul.

Dan Petrescu va semna luni cu Kayserispor

Cei de la „Ender Haber” scriu că Petrescu s-a întâlnit săptămâna trecută cu președintele lui Kayserispor, iar azi a fost luat de la aeroport cu o limuzină, ajungând direct la baza formației din Turcia.

„Clubul nostru a ajuns la un acord cu antrenorul Dan Petrescu pentru un an și jumătate, cu opțiune pentru încă un an. Dorim ca înțelegerea să fie benefică pentru echipa noastră și dorim să îi urăm succes domnului Petrescu și echipei sale”, a fost anunțul făcut de Kayserispor, care speră să evite retrogradarea sub comanda antrenorului care a dus-o pe CFR Cluj în primăvara Europa League, în sezonul trecut.

Deocamdată, Petrescu va locui la un hotel, susțin jurnaliștii turci, care subliniază că fostul internațional român va semna luni contractul cu Kayseri, iar apoi va face primul antrenament.

Dan Petrescu ar fi trebuit să ajungă mai devreme la Kayseri, însă a avut probleme cu pașaportul și a întârziat, astfel, câteva zile.

Sunt foarte încântat, pentru că e prima dată lucrez la un club din Turcia. Aştept cu nerăbdare să muncesc pentru a menţine Kayserispor în prima ligă. Am fost în contact cu preşedintele în ultimele două săptămâni. Am urmărit ieri meciul cu Malatyaspor (n.n. victorie 1-0) şi sunt foarte mulţumit de rezultat”, a declarat Dan Petrescu, conform Hurriyet.com.tr.

petrescu Petrescu contract petrescu dan Petrescu Kayserispor Petrescu Turcia