Bilanț Coronavirus: Iar este număr uriaș de noi cazuri de COVID / 160 de persoane au murit în 24 de ore

header image

Până astăzi, 20 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 403.123 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

278.676 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.272 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba86561706,2
2.Arad95682005,67
3.Argeș112002584,28
4.Bacău114622192,64
5.Bihor121412765,29
6.Bistrița-Năsăud50041144,2
7.Botoșani51721062,61
8.Brașov155742616,3
9.Brăila48551043,05
10.Buzău57791422,5
11.Caraș-Severin4143852,86
12.Călărași3413993,11
13.Cluj182095207,31
14.Constanța128614566,13
15.Covasna3596653,26
16.Dâmbovița98172063,34
17.Dolj106493223,33
18.Galați86761562,38
19.Giurgiu32431262,35
20.Gorj3977601,81
21.Harghita4293652,09
22.Hunedoara73782083,42
23.Ialomița3705553,29
24.Iași166923142,93
25.Ilfov121074467,89
26.Maramureș74311483,21
27.Mehedinți3368612,83
28.Mureș103933614,96
29.Neamț85421172,5
30.Olt62051621,8
31.Prahova163152774,22
32.Satu Mare44181664,87
33.Sălaj5035975,06
34.Sibiu118463948,9
35.Suceava120361342,16
36.Teleorman47961002,84
37.Timiș165293115,99
38.Tulcea2867893,07
39.Vaslui6788931,98
40.Vâlcea7146902,81
41.Vrancea4761951,79
42.Mun. București5601514125,79
43.Cazuri noi nealocate pe județe6462*132
TOTAL403.1239.272

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Până astăzi, 9.756 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat

Până astăzi, 9.756 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.11.2020 (10:00) – 20.11.2020 (10:00) au fost raportate 160 de decese (104 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

151 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități

Dintre acestea, 8 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 15 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 64 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 35 decese la categoria de peste 80 de ani.

151 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 7 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

coronavirus covid epidemie pandemie