Bilanț coronavirus în România. 2.745 cazuri noi de COVID-19 în ultimele 24 de ore / 98 de pacienți au murit

header image

Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a raportat, marți, 19 ianuarie, alte 2.745 cazuri noi de coronavirus, în ultimele 24 de ore. 1.050 de pacienți sunt internați la ATI, iar 98 de persoane au decedat.

Până astăzi, 19 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 697.898 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 630.236 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.745 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba13263721,82
2.Arad15119471,5
3.Argeș19804301,28
4.Bacău17956731,69
5.Bihor19318862,09
6.Bistrița-Năsăud7943271,27
7.Botoșani9200621,55
8.Brașov27407812,7
9.Brăila9060291,86
10.Buzău8767120,77
11.Caraș-Severin7272212,13
12.Călărași6878171,25
13.Cluj337022373,66
14.Constanța28897932,65
15.Covasna5383140,96
16.Dâmbovița15977591,35
17.Dolj16719531,66
18.Galați17999842,09
19.Giurgiu698691,27
20.Gorj5467320,94
21.Harghita5618270,69
22.Hunedoara12814631,49
23.Ialomița7385311,33
24.Iași300491161,18
25.Ilfov27211843,72
26.Maramureș12396982,68
27.Mehedinți5382171,01
28.Mureș16088531,24
29.Neamț12034 321,44
30.Olt10204260,53
31.Prahova25350681,18
32.Satu Mare7822811,7
33.Sălaj6749281,88
34.Sibiu17998491,61
35.Suceava176361491,88
36.Teleorman8585461,7
37.Timiș301851904,34
38.Tulcea5877121,24
39.Vaslui11509561,61
40.Vâlcea10660431,58
41.Vrancea7526180,71
42.Mun. București113568 1533,22
43.Cazuri noi nealocate pe județe2135167
TOTAL697.8982.745

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

1.050 de pacienți infectați cu COVID-19 sunt internați la ATI

Până astăzi, 17.369 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.01.2021 (10:00) – 19.01.2021 (10:00) au fost raportate 98 de decese (49 bărbați și 49 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea Vrancea și Ilfov.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 28 decese la categoria de peste 80 de ani.

95 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.417. Dintre acestea, 1.050 sunt internate la ATI.

Bilanț coronavirus în România. 23.060 de teste RT-PCR au fost efectuate în ultimele 24 de ore

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.193.417 teste RT-PCR și 51.608 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.060 de teste RT-PCR (14.692 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.368 la cerere) și 5.432 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 42.717 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.462 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 63.150 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 136 de persoane.

bilant coronavirus coronavirus ati coronavirus romania covid 19 decese coronavirus