Răzvan Marin, învins de Cristiano Ronaldo în Serie A! Juventus, victorie contra lui Cagliari! Protestul la care a luat parte fotbalistul român

header image

Răzvan Marin, mijlocașul român în vârstă de 24 de ani, l-a avut în premieră ca adversar pe Cristiano Ronaldo (35 de ani) în Serie A, în meciul dintre Juventus și Cagliari, scor 2-0, în etapa a opta.

Cristiano Ronaldo a reușit „dubla” în meciul dintre Juventus și Cagliari, în minutele 38, respectiv 42.

Cagliari a marcat în minutul 69, prin Klavan, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, după ce arbitrul a consultat VAR-ul.

Răzvan Marin, învins de Cristiano Ronaldo în Serie A

Revenit de la echipa națională a României, Răzvan Marin a fost titular în cadrul acestei întâlniri, însă antrenorul lui Cagliari a decis să îl înlocuiască pe mijlocașul român cu Fabrizio Caligara (20 de ani), în minutul 71.

A fost a opta partidă pentru Răzvan Marinîn Serie A, în tricoul lui Cagliari. Fotbalistul român a fost titular în toate aceste meciuri și integralist în două dintre ele.

Răzvan Marin, parte din protestul împotriva violenței domestice

Echipele din Serie A ne-au obișnuit deja cu protestul împotriva violenței domenstice.

Jucătorii de la Juventus și Cagliari, inclusiv Răzvan Marin, s-au prezentat pe terenul de fotbal cu o pată roșie pictată pe față. Acest semn este reprezentat de motto-ul „Un roșu violenței” și marchează lupta împotriva violenței domestice.

Nu doar fotbaliștii care au avut meci au luat parte la această campanie. Ceilalți s-au fotografiat, de acasă, alături de partenerele lor.

„Un semn clar. Haideți să arătăm violenței un cartonaș roșu”, a fost postarea celor de la Napoli.